Souriau Connection Technology UTS714E15P
UTS714E15P picture photo
Mfg. Part Number
UTS714E15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN SLDR
Datasheet Download
UTS714E15P.pdf
Availability of UTS714E15P
QUANTITY
UTS714E15P Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS714E15P
Internal Part NumberEIS-UTS714E15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating12A
Voltage - Rated650V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS714E15P
Related LinksUTS71, UTS714E15P Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS714E15P Details Description
Related parts for UTS714E15P
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SOIC-16 TO DIP-16 SMT ADAPTER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf