Nichicon UTT1C101MDD1TA
UTT1C101MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UTT1C101MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UTT1C101MDD1TA.pdf
Availability of UTT1C101MDD1TA
QUANTITY
UTT1C101MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1C101MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UTT1C101MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current97.8mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1C101MDD1TA
Related LinksUTT1C10, UTT1C101MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1C101MDD1TA Details Description
Related parts for UTT1C101MDD1TA
VOLTMETER 20VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT 15A SCRW TERM 125V datasheet.pdf
IC SYNC BUCK PWM CONV 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 50KSPS 8CH 16-TSSOP datasheet.pdf
SOFTCASE SIDEKICK SYNC datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
LED 5MM YLW DIFF YLW W/RES datasheet.pdf