Nichicon UTT1C220MDD
UTT1C220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTT1C220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UTT1C220MDD.pdf
Availability of UTT1C220MDD
QUANTITY
UTT1C220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1C220MDD
Internal Part NumberEIS-UTT1C220MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current74mA
Impedance4 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1C220MDD
Related LinksUTT1C, UTT1C220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1C220MDD Details Description
Related parts for UTT1C220MDD
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf