Nichicon UTT1E331MPD
UTT1E331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UTT1E331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTT1E331MPD.pdf
Availability of UTT1E331MPD
QUANTITY
UTT1E331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1E331MPD
Internal Part NumberEIS-UTT1E331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTT
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current298mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1E331MPD
Related LinksUTT1E, UTT1E331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1E331MPD Details Description
Related parts for UTT1E331MPD
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
LED ES STAR ARRAY WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SCC ABS 0 PSIA TO 100 PSIA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf