Nichicon UUD0J330MCR1GS
UUD0J330MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD0J330MCR1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUD0J330MCR1GS.pdf
Availability of UUD0J330MCR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UUD0J330MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD0J330MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD0J330MCR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance760 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD0J330MCR1GS
Related LinksUUD0J33, UUD0J330MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD0J330MCR1GS Details Description
Related parts for UUD0J330MCR1GS
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 12POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 30 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12V IN 12V OUT datasheet.pdf
RES 28 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 545MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 50POS BRD-FPC datasheet.pdf