Nichicon UUD1C680MCL1GS
UUD1C680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1C680MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUD1C680MCL1GS.pdf
Availability of UUD1C680MCL1GS
QUANTITY
UUD1C680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1C680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1C680MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1C680MCL1GS
Related LinksUUD1C68, UUD1C680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1C680MCL1GS Details Description
Related parts for UUD1C680MCL1GS
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/5V 0.45A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
AUDIO PLUG 3.5MM 2P ANGLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT DIVERSITY PATCH DUAL FEED datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 630VDC datasheet.pdf