Nichicon UUD1V330MCR1GS
UUD1V330MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1V330MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUD1V330MCR1GS.pdf
Availability of UUD1V330MCR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UUD1V330MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1V330MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1V330MCR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1V330MCR1GS
Related LinksUUD1V33, UUD1V330MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1V330MCR1GS Details Description
Related parts for UUD1V330MCR1GS
BUTT SPLICE 20-16AWG BLUE NICKEL datasheet.pdf
CONN SOCKT 22-26AWG PHOS BRZ TIN datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 18 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
TIN-PLATED ALUMINUM LAY-IN-LUG datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf