Nichicon UUD1V470MCL1GS
UUD1V470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1V470MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUD1V470MCL1GS.pdf
Availability of UUD1V470MCL1GS
QUANTITY
UUD1V470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1V470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1V470MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1V470MCL1GS
Related LinksUUD1V47, UUD1V470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1V470MCL1GS Details Description
Related parts for UUD1V470MCL1GS
SWITCH REED SPST .5A 17-33 A/T datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD 10A 1PL ILL RED datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 22-43V 2A datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP POLY 270UF 0.2 10V SMD datasheet.pdf