Nichicon UUG1H331MNQ1ZD
UUG1H331MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUG1H331MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUG1H331MNQ1ZD.pdf
Availability of UUG1H331MNQ1ZD
QUANTITY
UUG1H331MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUG1H331MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUG1H331MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
SeriesUG
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current520mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUG1H331MNQ1ZD
Related LinksUUG1H33, UUG1H331MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUG1H331MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUG1H331MNQ1ZD
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC 8-BIT BI-D BI CTR 20 SOIC datasheet.pdf
CAP CER 13PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3-50' YELLOW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf