Nichicon UUH1A471MNQ1MS
UUH1A471MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUH1A471MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUH1A471MNQ1MS.pdf
Availability of UUH1A471MNQ1MS
QUANTITY
UUH1A471MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUH1A471MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUH1A471MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUUH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUH1A471MNQ1MS
Related LinksUUH1A47, UUH1A471MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUH1A471MNQ1MS Details Description
Related parts for UUH1A471MNQ1MS
TRANS PNP 45V 0.1A SC59 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 2INP DIFF 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT 110VAC YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf