Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144216K9000B1L
Y144216K9000B1L picture photo
Mfg. Part Number
Y144216K9000B1L
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y144216K9000B1L.pdf
Availability of Y144216K9000B1L
QUANTITY
Y144216K9000B1L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144216K9000B1L
Internal Part NumberEIS-Y144216K9000B1L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144216K9000B1L
Y144216K9000B1L Details Description
Related parts for Y144216K9000B1L
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 9SIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HOLDER & SPONGE KH25P SLD PENCIL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf