Nichicon UUH1C102MNQ1ZD
UUH1C102MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUH1C102MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUH1C102MNQ1ZD.pdf
Availability of UUH1C102MNQ1ZD
QUANTITY
UUH1C102MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUH1C102MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUH1C102MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesUUH
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUH1C102MNQ1ZD
Related LinksUUH1C10, UUH1C102MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUH1C102MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUH1C102MNQ1ZD
IC RCVR TRIPLE RS422/485 16-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 25V 80W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8VSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
INDICATOR NEON CLEAR PANEL MNT datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf