Nichicon UUH1H331MNQ6ZD
UUH1H331MNQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUH1H331MNQ6ZD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUH1H331MNQ6ZD.pdf
Availability of UUH1H331MNQ6ZD
QUANTITY
UUH1H331MNQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUH1H331MNQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUH1H331MNQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesUUH
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current340mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUH1H331MNQ6ZD
Related LinksUUH1H33, UUH1H331MNQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUH1H331MNQ6ZD Details Description
Related parts for UUH1H331MNQ6ZD
MEMORY CARD FLASH 512MB datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 13X25' datasheet.pdf
IC PIR DETECTOR CTLR 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 37POS datasheet.pdf