Nichicon UUH1V221MNQ1MS
UUH1V221MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUH1V221MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUH1V221MNQ1MS.pdf
Availability of UUH1V221MNQ1MS
QUANTITY
UUH1V221MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUH1V221MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUH1V221MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesUUH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUH1V221MNQ1MS
Related LinksUUH1V22, UUH1V221MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUH1V221MNQ1MS Details Description
Related parts for UUH1V221MNQ1MS
CONN RECEPT PIN .015-.025" .290" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.2A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
27MM HS ASSY 12V FAN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 500V RADIAL datasheet.pdf
SL-SMT5.08/11/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf