Nichicon UUJ0J222MNQ1MS
UUJ0J222MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ0J222MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUJ0J222MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ0J222MNQ1MS
QUANTITY
UUJ0J222MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ0J222MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ0J222MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ0J222MNQ1MS
Related LinksUUJ0J22, UUJ0J222MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ0J222MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ0J222MNQ1MS
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 5MFP datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 24-QFN (4x4) datasheet.pdf
K8342A TOOL KIT datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf