Nichicon UUJ0J472MRQ6ZD
UUJ0J472MRQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ0J472MRQ6ZD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUJ0J472MRQ6ZD.pdf
Availability of UUJ0J472MRQ6ZD
QUANTITY
UUJ0J472MRQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ0J472MRQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ0J472MRQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ0J472MRQ6ZD
Related LinksUUJ0J47, UUJ0J472MRQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ0J472MRQ6ZD Details Description
Related parts for UUJ0J472MRQ6ZD
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
LED IR GAAS COAXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO-220-3 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.3A 460 MOHM TH datasheet.pdf