Nichicon UUJ1A332MNL1ZD
UUJ1A332MNL1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1A332MNL1ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUJ1A332MNL1ZD.pdf
Availability of UUJ1A332MNL1ZD
QUANTITY
UUJ1A332MNL1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1A332MNL1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ1A332MNL1ZD
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1A332MNL1ZD
Related LinksUUJ1A33, UUJ1A332MNL1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1A332MNL1ZD Details Description
Related parts for UUJ1A332MNL1ZD
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC LCD TFT CTRLR 208 PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LP 5.08/135/17 BK datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT VBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ARM 100LQFP datasheet.pdf
FILT DSUB 37POS M-F ADPTR datasheet.pdf