Nichicon UUJ1A472MNQ1MS
UUJ1A472MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1A472MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUJ1A472MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ1A472MNQ1MS
QUANTITY
UUJ1A472MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1A472MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1A472MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1A472MNQ1MS
Related LinksUUJ1A47, UUJ1A472MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1A472MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ1A472MNQ1MS
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DSUB 3W3 F BRAC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
TRANSFORMER AN datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf