Nichicon UUJ1C102MNQ6ZD
UUJ1C102MNQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1C102MNQ6ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUJ1C102MNQ6ZD.pdf
Availability of UUJ1C102MNQ6ZD
QUANTITY
UUJ1C102MNQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1C102MNQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ1C102MNQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1C102MNQ6ZD
Related LinksUUJ1C10, UUJ1C102MNQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1C102MNQ6ZD Details Description
Related parts for UUJ1C102MNQ6ZD
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.3A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 41VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
120UF 200V 20.5X70 85C AXI datasheet.pdf