Nichicon UUJ1C222MNQ6MS
UUJ1C222MNQ6MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1C222MNQ6MS
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUJ1C222MNQ6MS.pdf
Availability of UUJ1C222MNQ6MS
QUANTITY
UUJ1C222MNQ6MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1C222MNQ6MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1C222MNQ6MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesUJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1C222MNQ6MS
Related LinksUUJ1C22, UUJ1C222MNQ6MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1C222MNQ6MS Details Description
Related parts for UUJ1C222MNQ6MS
IC EEPROM SRL CONFG 2M LV 20SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf