Nichicon UUJ1E102MNQ6MS
UUJ1E102MNQ6MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1E102MNQ6MS
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUJ1E102MNQ6MS.pdf
Availability of UUJ1E102MNQ6MS
QUANTITY
UUJ1E102MNQ6MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1E102MNQ6MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1E102MNQ6MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesUJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1E102MNQ6MS
Related LinksUUJ1E10, UUJ1E102MNQ6MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1E102MNQ6MS Details Description
Related parts for UUJ1E102MNQ6MS
IC DELAY LINE 12NS 8UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4NPT 20MA datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
DISPLAY OPTION CARD DEPENDNT LED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 960W datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD datasheet.pdf