Nichicon UUJ1J680MNQ1ZD
UUJ1J680MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1J680MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
UUJ1J680MNQ1ZD.pdf
Availability of UUJ1J680MNQ1ZD
QUANTITY
UUJ1J680MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1J680MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ1J680MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current175mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1J680MNQ1ZD
Related LinksUUJ1J68, UUJ1J680MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1J680MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUJ1J680MNQ1ZD
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA SOD123 datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFM15S/AE15M/CFM15S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf