Nichicon UUJ1V471MNQ6MS
UUJ1V471MNQ6MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1V471MNQ6MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUJ1V471MNQ6MS.pdf
Availability of UUJ1V471MNQ6MS
QUANTITY
UUJ1V471MNQ6MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1V471MNQ6MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1V471MNQ6MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1V471MNQ6MS
Related LinksUUJ1V47, UUJ1V471MNQ6MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1V471MNQ6MS Details Description
Related parts for UUJ1V471MNQ6MS
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC FET SGL N-CHAN 14A 42V SOT223 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER STRIP 24" 15A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf