Nichicon UUJ2A331MRQ1ZD
UUJ2A331MRQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2A331MRQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UUJ2A331MRQ1ZD.pdf
Availability of UUJ2A331MRQ1ZD
QUANTITY
UUJ2A331MRQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2A331MRQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ2A331MRQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2A331MRQ1ZD
Related LinksUUJ2A33, UUJ2A331MRQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2A331MRQ1ZD Details Description
Related parts for UUJ2A331MRQ1ZD
TRANS PNP 20V 1A SOT223 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 36VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 32QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE RECT 1000V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf