Nichicon UUJ2D680MRQ6ZD
UUJ2D680MRQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2D680MRQ6ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V SMD
Datasheet Download
UUJ2D680MRQ6ZD.pdf
Availability of UUJ2D680MRQ6ZD
QUANTITY
UUJ2D680MRQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2D680MRQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ2D680MRQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current330mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2D680MRQ6ZD
Related LinksUUJ2D68, UUJ2D680MRQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2D680MRQ6ZD Details Description
Related parts for UUJ2D680MRQ6ZD
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf