Nichicon UUN1E331MNQ1MS
UUN1E331MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUN1E331MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUN1E331MNQ1MS.pdf
Availability of UUN1E331MNQ1MS
QUANTITY
UUN1E331MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUN1E331MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUN1E331MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUUN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUN1E331MNQ1MS
Related LinksUUN1E33, UUN1E331MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUN1E331MNQ1MS Details Description
Related parts for UUN1E331MNQ1MS
RES ARRAY 2 RES 43K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X24 datasheet.pdf
CAP CER 2.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
POWER STRIP 10" 15A 4OUT 6'CORD datasheet.pdf
RES 54.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC CPU RISC CAN 128-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf