Nichicon UUN2A330MNQ1ZD
UUN2A330MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUN2A330MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UUN2A330MNQ1ZD.pdf
Availability of UUN2A330MNQ1ZD
QUANTITY
UUN2A330MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUN2A330MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUN2A330MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
SeriesUUN
PackagingTray
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUN2A330MNQ1ZD
Related LinksUUN2A33, UUN2A330MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUN2A330MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUN2A330MNQ1ZD
JUMPER 25A 7POS BK WDU/WDK2.5 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG .100 1POS datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf