Nichicon UUQ1H330MCL1GS
UUQ1H330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1H330MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUQ1H330MCL1GS.pdf
Availability of UUQ1H330MCL1GS
QUANTITY
UUQ1H330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1H330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUQ1H330MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1H330MCL1GS
Related LinksUUQ1H33, UUQ1H330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1H330MCL1GS Details Description
Related parts for UUQ1H330MCL1GS
LCD 3 DIGIT .31" TRANSFLECT TN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf