Nichicon UUQ1HR22MCL1GB
UUQ1HR22MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1HR22MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUQ1HR22MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1HR22MCL1GB
QUANTITY
UUQ1HR22MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1HR22MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1HR22MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.6mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1HR22MCL1GB
Related LinksUUQ1HR2, UUQ1HR22MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1HR22MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1HR22MCL1GB
RES SMD 0.003 OHM 1% 3W 4527 datasheet.pdf
CABLE BRACKET FOR NETWORK CABINT datasheet.pdf
IC REG CTRLR INV PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.81MM datasheet.pdf
DSUB COAX 90 DEGREE 50U datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-C-531-CC-E2 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 42MA 75 OHM SMD datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IMPRASSY6PR10CRG0.46SNNOKEY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf