Nichicon UUQ1V100MCL1GB
UUQ1V100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1V100MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUQ1V100MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1V100MCL1GB
QUANTITY
UUQ1V100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1V100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1V100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1V100MCL1GB
Related LinksUUQ1V10, UUQ1V100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1V100MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1V100MCL1GB
RES 5K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.65V 10MLF datasheet.pdf
RES 47 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf