Nichicon UUT0J470MCL1GS
UUT0J470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUT0J470MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUT0J470MCL1GS.pdf
Availability of UUT0J470MCL1GS
QUANTITY
UUT0J470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUT0J470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUT0J470MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUT0J470MCL1GS
Related LinksUUT0J47, UUT0J470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUT0J470MCL1GS Details Description
Related parts for UUT0J470MCL1GS
CONN 2MM FB RCPT 240POS R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 27V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
HORIZ, T-B, 15M, 4M,NPN datasheet.pdf
1.5A LOW NOISE STEPDOWN QFN33-16 datasheet.pdf