Nichicon UUX2C180MNL1GS
UUX2C180MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUX2C180MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 18UF 20% 160V SMD
Datasheet Download
UUX2C180MNL1GS.pdf
Availability of UUX2C180MNL1GS
QUANTITY
UUX2C180MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUX2C180MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUX2C180MNL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current64mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUX2C180MNL1GS
Related LinksUUX2C18, UUX2C180MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUX2C180MNL1GS Details Description
Related parts for UUX2C180MNL1GS
RES 30 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TXRX 4+4 2.7GBD PLUGGABLE PAR datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
JOYSTICK MINI 2 AXES W/PBS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT SHRT HNG LVR datasheet.pdf
FLAT GASKET datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 2GHZ datasheet.pdf
NTC THERMISTOR DIE 12K OHM 1% datasheet.pdf