Taiyo Yuden UVK105CH3R6JW-F
UVK105CH3R6JW-F picture photo
Mfg. Part Number
UVK105CH3R6JW-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V C0H 0402
Datasheet Download
UVK105CH3R6JW-F.pdf
Availability of UVK105CH3R6JW-F
QUANTITY
UVK105CH3R6JW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK105CH3R6JW-F
Internal Part NumberEIS-UVK105CH3R6JW-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesUVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK105CH3R6JW-F
Related LinksUVK105C, UVK105CH3R6JW-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UVK105CH3R6JW-F Details Description
Related parts for UVK105CH3R6JW-F
JUMPER-H1505TR/A2015G/H1505TR 6" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST XSON8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FOOT 564MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf