Nichicon UVK1E221MED1TD
UVK1E221MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E221MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E221MED1TD.pdf
Availability of UVK1E221MED1TD
QUANTITY
UVK1E221MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E221MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVK1E221MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E221MED1TD
Related LinksUVK1E22, UVK1E221MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E221MED1TD Details Description
Related parts for UVK1E221MED1TD
ADAPTER DSUB 25POS M - RJ45 JACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MT PINS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 250MCM AMPOWER datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6DIP GW datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO220AA datasheet.pdf