Nichicon UVK1E472MHD1TN
UVK1E472MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E472MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E472MHD1TN.pdf
Availability of UVK1E472MHD1TN
QUANTITY
UVK1E472MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E472MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVK1E472MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E472MHD1TN
Related LinksUVK1E47, UVK1E472MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E472MHD1TN Details Description
Related parts for UVK1E472MHD1TN
CAP CER 1500PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 32LFCSP datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZED BLCK 3A MED datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 10W DO213AA datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf