Nichicon UVK1H0R1MDD1TD
UVK1H0R1MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1H0R1MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVK1H0R1MDD1TD.pdf
Availability of UVK1H0R1MDD1TD
QUANTITY
UVK1H0R1MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1H0R1MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVK1H0R1MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1H0R1MDD1TD
Related LinksUVK1H0R, UVK1H0R1MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1H0R1MDD1TD Details Description
Related parts for UVK1H0R1MDD1TD
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 80W 4.5A M113 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A UFV datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf