Nichicon UVK1V471MPD1TD
UVK1V471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1V471MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVK1V471MPD1TD.pdf
Availability of UVK1V471MPD1TD
QUANTITY
UVK1V471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1V471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVK1V471MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1V471MPD1TD
Related LinksUVK1V47, UVK1V471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1V471MPD1TD Details Description
Related parts for UVK1V471MPD1TD
RES 10 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 60POS R/A AU datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPPO090F180O T datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
2700UF 35V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf