Nichicon UVK2A331MHD
UVK2A331MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2A331MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVK2A331MHD.pdf
Availability of UVK2A331MHD
QUANTITY
UVK2A331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2A331MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2A331MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2A331MHD
Related LinksUVK2A, UVK2A331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2A331MHD Details Description
Related parts for UVK2A331MHD
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3 datasheet.pdf
OSC VCXO 600.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V JB 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.02A 180 MOHM datasheet.pdf