Nichicon UVK2AR22MDD
UVK2AR22MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2AR22MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVK2AR22MDD.pdf
Availability of UVK2AR22MDD
QUANTITY
UVK2AR22MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2AR22MDD
Internal Part NumberEIS-UVK2AR22MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.7mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2AR22MDD
Related LinksUVK2A, UVK2AR22MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2AR22MDD Details Description
Related parts for UVK2AR22MDD
JUMPER-H9991TR/A3047N/H9991TR 3" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 19A TO-220 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
KIT PROFESSIONAL INSTALLER S datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
PANEL STEEL 34.2 X 40.2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf