Nichicon UVK2C471MHD
UVK2C471MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2C471MHD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVK2C471MHD.pdf
Availability of UVK2C471MHD
QUANTITY
UVK2C471MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2C471MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2C471MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2C471MHD
Related LinksUVK2C, UVK2C471MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2C471MHD Details Description
Related parts for UVK2C471MHD
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.5-13.2VDC 1.0V datasheet.pdf
CABINET STEEL 36X24X72 GREY datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC VCXO 77.76MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 129 I/O 301MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
PWR MOD THYRISTOR 1600V 200V SM4 datasheet.pdf