Nichicon UVK2C471MHD
UVK2C471MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2C471MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVK2C471MHD.pdf
Availability of UVK2C471MHD
QUANTITY
UVK2C471MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2C471MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2C471MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2C471MHD
Related LinksUVK2C, UVK2C471MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2C471MHD Details Description
Related parts for UVK2C471MHD
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2POS PCB TIN datasheet.pdf
HEATSINK ALUM ANOD datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED BLU 24V WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC XO 44.9MHZ CMOS SMD datasheet.pdf