Nichicon UVK2D101MHD
UVK2D101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2D101MHD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVK2D101MHD.pdf
Availability of UVK2D101MHD
QUANTITY
UVK2D101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2D101MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2D101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2D101MHD
Related LinksUVK2D, UVK2D101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2D101MHD Details Description
Related parts for UVK2D101MHD
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU G/Y 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
TST LD MINI STKG BANA PLG 36" RD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf