Nichicon UVK2DR33MED1TD
UVK2DR33MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2DR33MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVK2DR33MED1TD.pdf
Availability of UVK2DR33MED1TD
QUANTITY
UVK2DR33MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2DR33MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVK2DR33MED1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2DR33MED1TD
Related LinksUVK2DR3, UVK2DR33MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2DR33MED1TD Details Description
Related parts for UVK2DR33MED1TD
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
POWER CHASSIS 1000W 6 SLOT datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR HF/VHF/UHF M244 datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 3POS FEMALE/MALE 2M datasheet.pdf