Nichicon UVP1A330MDD1TA
UVP1A330MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVP1A330MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVP1A330MDD1TA.pdf
Availability of UVP1A330MDD1TA
QUANTITY
UVP1A330MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1A330MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVP1A330MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current64mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1A330MDD1TA
Related LinksUVP1A33, UVP1A330MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1A330MDD1TA Details Description
Related parts for UVP1A330MDD1TA
MOSFET N-CH 400V 11.5A TO-3PF datasheet.pdf
IC MMIC LO NOISE HIGAIN 26-43GHZ datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD datasheet.pdf