Nichicon UVP1A330MDD1TD
UVP1A330MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVP1A330MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVP1A330MDD1TD.pdf
Availability of UVP1A330MDD1TD
QUANTITY
UVP1A330MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1A330MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVP1A330MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current64mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1A330MDD1TD
Related LinksUVP1A33, UVP1A330MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1A330MDD1TD Details Description
Related parts for UVP1A330MDD1TD
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC USB PERIPHERAL CTRLR 32VQFN datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
RES 12 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9C S 10" WHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED ASSY 0.250" 5MM AMB DIFF 2LD datasheet.pdf