Nichicon UVP1E100MDD1TA
UVP1E100MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVP1E100MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVP1E100MDD1TA.pdf
Availability of UVP1E100MDD1TA
QUANTITY
UVP1E100MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1E100MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVP1E100MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current42mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1E100MDD1TA
Related LinksUVP1E10, UVP1E100MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1E100MDD1TA Details Description
Related parts for UVP1E100MDD1TA
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 5POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
BRD SPT THR STUD ADHESIVE 1" datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 1.5W datasheet.pdf
METRAL HDR 8MX4R SIG STB datasheet.pdf
09 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf