Nichicon UVP1E470MED1TD
UVP1E470MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVP1E470MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVP1E470MED1TD.pdf
Availability of UVP1E470MED1TD
QUANTITY
UVP1E470MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1E470MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVP1E470MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1E470MED1TD
Related LinksUVP1E47, UVP1E470MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1E470MED1TD Details Description
Related parts for UVP1E470MED1TD
CAP CER 330PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLT 5.08/03/180LH SN OR datasheet.pdf
SL 7.62/11/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf