Murata Electronics North America UVQ-12/8-D24NB-C
UVQ-12/8-D24NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-12/8-D24NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 96W
Datasheet Download
UVQ-12/8-D24NB-C.pdf
Availability of UVQ-12/8-D24NB-C
QUANTITY
UVQ-12/8-D24NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-12/8-D24NB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-12/8-D24NB-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUVQ
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series96W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max96W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-12/8-D24NB-C
Related LinksUVQ-12/8, UVQ-12/8-D24NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-12/8-D24NB-C Details Description
Related parts for UVQ-12/8-D24NB-C
FILTER LINE 23.3MH 2A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC RE-TIMER 56QFN datasheet.pdf
TOOL CRIMP W/DIE FOR COAX datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC SMD datasheet.pdf
COND ADH TRAN TAPE 12" X 108YD datasheet.pdf