Murata Electronics North America UVQ-15/7-D24PB-C
UVQ-15/7-D24PB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-15/7-D24PB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 105W
Datasheet Download
UVQ-15/7-D24PB-C.pdf
Availability of UVQ-15/7-D24PB-C
QUANTITY
UVQ-15/7-D24PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-15/7-D24PB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-15/7-D24PB-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts) - Manufacture Series105W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency90.3%
Power (Watts) - Max105W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-15/7-D24PB-C
Related LinksUVQ-15/7, UVQ-15/7-D24PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-15/7-D24PB-C Details Description
Related parts for UVQ-15/7-D24PB-C
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 28A 8VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf