Murata Electronics North America UVQ-18/5.6-D24NB-C
UVQ-18/5.6-D24NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-18/5.6-D24NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 18V 101W
Datasheet Download
UVQ-18/5.6-D24NB-C.pdf
Availability of UVQ-18/5.6-D24NB-C
QUANTITY
UVQ-18/5.6-D24NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-18/5.6-D24NB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-18/5.6-D24NB-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUVQ
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.6A
Power (Watts) - Manufacture Series101W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max101W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-18/5.6-D24NB-C
Related LinksUVQ-18/5., UVQ-18/5.6-D24NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-18/5.6-D24NB-C Details Description
Related parts for UVQ-18/5.6-D24NB-C
IC DUAL HS DIFF LINE DRVR 8-DIP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 2.2KOHM 10% datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 7 DB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf